Επιτυχίες φοιτητών του ΑΠΘ στο μαθηματικό διαγωνισμό SEEMOUS

Στις 19-24 Ιουλίου 2021 διεξήχθη στον Αγρό της Κύπρου, ο διεθνής φοιτητικός διαγωνισμός στα Μαθηματικά με τίτλο SEEMOUS, με διοργανώτρια την Κυπριακή Μαθηματική Εταιρεία.

Το ΑΠΘ συμμετείχε με τους εξής φοιτητές:

1. Ιωάννης Νάκος (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, 2ο έτος)
  2. Κωνσταντίνος Πράττης (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, 2ο έτος)
  3. Δημήτριος Χαραμής (Τμήμα Φυσικής, 2ο έτος)
  4. Ρωμανός-Απόστολος Φυντίκογλου (Τμήμα Μαθηματικών, 2ο έτος)
  5. Χρήστος Μελισσάρης (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, 2ο έτος)
  6. Βασιλική Ρίζου (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, 2ο έτος)

Αρχηγός της αποστολής του ΑΠΘ ήταν ο Αν. Καθηγητής του Τμήματος Μαθηματικών, Ρωμανός-Διογένης Μαλικιώσης. Η ομάδα του ΑΠΘ έλαβε τις εξής διακρίσεις:

1. Αργυρό μετάλλιο – Κωνσταντίνος Πράττης
  2. Χάλκινο μετάλλιο – Χρήστος Μελισσάρης, Ιωάννης Νάκος, Βασιλική Ρίζου

Πολλά συγχαρητήρια στους φοιτητές μας, και ευχόμαστε να μας φέρουν κι άλλες διακρίσεις!

Ο υπεύθυνος διαγωνισμών

Ρωμανός Διογένης Μαλικιώσης