[02/06/2022] Σεμινάριο Μεταπτυχιακών

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, η επόμενη ομιλία του “Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών του Τμήματος Μαθηματικών Α.Π.Θ.“, θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 2 Ιουνίου, εκτάκτως γι’αυτή την εβδομάδα στις 16.30-17.30, στην αίθουσα Μ2 και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ομιλήτρια: Κυριακή Ηλιάδη – Χαρμάνα
Τίτλος:  Περί Πολυδιάστατης Κανονικής Κατανομής

Περίληψη: Η κανονική κατανομή χαρακτηρίζεται ως η πιο σπουδαία στη Στατιστική και τη Θεωρία Πιθανοτήτων. Επιτρέπει την ικανοποιητική προσέγγιση πειραματικών δεδομένων και άλλων κατανομών και συνιστά θεμέλιο για τη Στατιστική Συμπερασματολογία. Η πολυδιάστατη κανονική κατανομή αποτελεί μια γενίκευση της Μονοδιάστατης.

Για τη μελέτη της πολυδιάστατης κανονικής κατανομής, προέχει να τεθεί το πλαίσιο μελέτης των πολυδιάστατων κατανομών, δηλαδή να παρουσιαστούν τα τυχαία διανύσματα και οι ιδιότητές τους. Με βάση τα παραπάνω, ορίζεται και μελετάται η πολυδιάστατη κανονική κατανομή και ορισμένες προεκτάσεις της. Τέλος, ενδιαφέρει η εκτιμητική πάνω στην κανονική κατανομή, με αμερόληπτους εκτιμητές ελάχιστης διασποράς και εκτιμητές μέγιστης πιθανοφάνειας.

Η ενασχόληση με την πολυδιάστατη κανονική κατανομή δίνει τη δυνατότητα να μην εστιαζόμαστε στη μελέτη ενός χαρακτηριστικού που εκφράζεται από μια τυχαία μεταβλητή, αλλά περισσότερων παραγόντων που συνιστούν ένα τυχαίο διάνυσμα και να παρατηρούμε την από κοινού συμπεριφορά τους.

Zoom Link:

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του σεμιναρίου.
Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!

Οι διοργανωτές,
Ατματζίδης Πολύκαρπος