[19/05/2022] Σεμινάριο Μεταπτυχιακών

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, η επόμενη ομιλία του “Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών του Τμήματος Μαθηματικών Α.Π.Θ.“, θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 19 Μαΐου, στις 17.00-18.00 στην αίθουσα Μ2 και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ομιλητής: Νικολαΐδης Γεώργιος
Τίτλος:  Εισαγωγή στις Banach Άλγεβρες

Περίληψη: Ένας σημαντικός κλάδος των Μαθηματικών είναι η Συναρτησιακή Ανάλυση στην οποία μελετάμε χώρους Banach και ιδιότητες Τελεστών. Μία άλγεβρα Banach είναι μία επέκταση αυτών των εννοιών σε ένα πιιο αφηρημένο επίπεδο που μας δίνει καλύτερη κατανόηση για την συμπεριφορά αυτών των συνόλων.Εκτός από τον ορισμό και τις βασικές ιδιότητες μίας Banach άλγεβρας θα μελετήσουμε την έννοια του φάσματος και θα δούμε κάποια σημαντικές ιδιότητες του, χρησιμοποιώντας απλά αποτελέσματα Μιγαδικής Ανάλυσης , όπως το Θεώρημα Liouville και το θεώρημα Σειρών Laurent.

Zoom Link:

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του σεμιναρίου.
Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!

Οι διοργανωτές,
Ατματζίδης Πολύκαρπος