1st Festum π in Samos

Το νησί του Πυθαγόρα είναι συνδεδεμένο με την ισχυρή προσωπικότητα του Πυθαγόρα. Το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αιγαίου μαζί με το Τμήμα Μαθηματικών του Paris-Saclay University, οργανώνει το 1st Festum π.Το Festum π είναι ένα φεστιβάλ μαθηματικών και μουσικής που οι βασικές αρχές έχουν εκφραστεί σε ένα άρθρο των Cédric Villani (Fields MedalΜαθηματικών 2010) και Dionysios Dervis-Bournias (Chef d’ Orchestra) ( TA NEA). Ο σκοπός του φεστιβάλ είναι να κάνει την Σάμο το ιδανικό μέρος για την δημιουργία μαθηματικών και μουσικής. Το Festum π αποτελείται από δυο μέρη: το 1st Saclay-Aegean Lectures in Mathematics 2022 στο Καρλόβασι, Σάμος και το 1st Music Events στο Πυθαγόρειο, Σάμος. Μ’ αυτόν τον τρόπο θα θέλαμε να γιορτάσουμε και να συνδυάσουμε δυο πολύ σημαντικές πτυχές της Πυθαγόρειας κληρονομιάς.

Το 1st Saclay-Aegean Lectures in Mathematics 2022 θα αποτελείται από διαφορετικές σειρές μαθηματών για τελειόφοιτους προπτυχικούς και νέους μεταπτυχιακούς φοιτητές. Σκόπος είναι να διαφωτίσει κάποιες επικαλυπτόμενες περιοχές, οι οποίες δημιουργούν γέφυρες μεταξύ διάφορων μαθηματικών περιοχών που γενικά θεωρούνται ως ξένες μεταξύ τους, για να ενισχύσει την ιδέα της ενότητας των μαθηματικών.

Οι διαλέξεις θα λάβουν χώρα στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στο Καρλόβασι, στο νησί της Σάμου (τόπος γέννησης του Πυθαγόρα), στην Ελλάδα.

Υπάρχουν 20 θέσεις διαθέσιμες για φοιτητές Ελληνικών Πανεπιστημίων, και προσφέρεται διαμονή και ημιδιατροφή. Η συμμετοχή θα γίνει κατόπιν επιλογής. Για να εκφράσετε το ενδιαφέρον σας παρακαλείστε να στείλετε το βιογραφικό σας στην παρακάτω διεύθυνση:

Email: festum at aegean.gr