ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, ακαδ. έτους 2017-2018

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των παραπάνω κατηγοριών επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα γίνουν από 4 μέχρι και 13 Οκτωβρίου 2017.

Για την εγγραφή τους, οι παραπάνω εισαγόμενοι/ες στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, καλούνται, μέσα σε αυτή την προθεσμία, να:

Βήμα 1ο : επισκεφτούν την ιστοσελίδα http://register.auth.gr για να υποβάλλουν την αίτηση εγγραφής τους, η οποία εμπεριέχει και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη Σχολή, Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση Ιδρύματος Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας
Βήμα 2ο : προσέλθουν στη Γραμματεία του Τμήματος Μαθηματικών στις παραπάνω ημερομηνίες ώρες 12.00 με 13.30, με την αστυνομική τους ταυτότητα ή άλλο δημόσιο έγγραφο από το οποίο να αποδεικνύονται τα ονομαστικά τους στοιχεία και η ακριβής ημερομηνία γέννησης, για να καταθέσουν α) την εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη αίτηση εγγραφής, β) 3 φωτογραφίες μικρού μεγέθους και γ) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, όπως προβλέπονταν να διαθέτουν κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής υποβολής του μηχανογραφικού δελτίου τους στο ΥΠΠΕΘ, σύμφωνα με τις Οδηγίες για την εισαγωγή Ελλήνων του Εξωτερικού και τέκνων Ελλήνων υπαλλήλων που υπηρετούν στο εξωτερικό, έτους 2017.

Προσοχή!  Επιτυχών/Επιτυχούσα που έχει εγγραφεί σε Σχολή, Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων και εισάγεται με τις φετινές εξετάσεις των Ελλήνων του εξωτερικού σε άλλη Σχολή, Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση πρέπει προηγουμένως να διαγραφεί από αυτό/αυτή προκειμένου να ολοκληρώσει την εγγραφή του/της στη νέα Σχολή, Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση.

Για οποιαδήποτε τεχνική δυσκολία ως προς την είσοδο στην εφαρμογή και τη συμπλήρωση των στοιχείων, μπορούν να επικοινωνούν με την εξυπηρέτηση χρηστών του Κέντρου Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ΑΠΘ στο τηλ: 2310 999000 ή στο email: support@auth.gr

Αν δεν διαθέτουν υπολογιστή, μπορούν να απευθύνονται στην κοντινότερη νησίδα υπολογιστών ή στο σημείο εξυπηρέτησης χρηστών του ΚΗΔ στον προθάλαμο του Αναγνωστηρίου της  Κεντρικής Βιβλιοθήκης

Η κατάθεση των δικαιολογητικών μπορεί να γίνει από τους ίδιους ή από νομίμως εξουσιοδοτημένο πρόσωπο.  Από τη Γραμματεία, επίσης, θα παραλάβουν, θα συμπληρώσουν και θα καταθέσουν το ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΦΟΙΤΗΤΗ.  Η συμπλήρωση του ατομικού στατιστικού δελτίου είναι υποχρεωτική βάσει του Νόμου 3832/2010

2017_ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΟΜΟΓΕΝΩΝ