Επιτυχίες στον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό IMC 2018

Επιτυχίες στον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό IMC 2018
Θα θέλαμε να συγχαρούμε την ομάδα του Α.Π.Θ. για τις διακρίσεις που έλαβε στον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό IMC 2018 :

1. Παπαδόπουλος Παναγιώτης (Αργυρό Μετάλλιο) , Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών,
  2. Ιακωβίδης Ιωάννης (Χάλκινο Μετάλλιο) , Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών,
  3. Χαρισιάδης Ιωάννης (Εύφημος Μνεία) , Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών,
  4. Τσιντσιλίδας Δημήτριος (Εύφημος Μνεία) , Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών,
  5. Καμπάνης Γεώργιος (Εύφημος Μνεία) , Τμήμα Φυσικής,
  6. Μακρίδης Βασίλειος (Εύφημος Μνεία) , Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών,

Ο διαγωνισμός αυτός έγινε στο Blagoevgrad της Βουλγαρίας στις 22-28/7/2018 στον οποίο και συμμετείχαν 351 φοιτητές. Να σημειώσουμε ότι μέλη της παραπάνω ομάδας είχαν επίσης πρόσφατα διακριθεί στον διαγωνισμό SEEMOUS 2018 που είχε διεξαχθεί στις 27/2-4/3 στο Ιάσιο της Ρουμανίας. Τα συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν, οι οποίοι πέρα από την προσωπική τους επιτυχία έκαναν και το Πανεπιστήμιο μας περήφανο.

Καθ. Νικόλαος Καραμπετάκης

• Για τους ενδιαφερόμενους τα προβλήματα και οι λύσεις βρίσκονται στην σελίδα http://imc-math.ddns.net/ .