ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ «Γ. Μ. ΓΕΩΡΓΑΝΟΠΟΥΛΟΣ» ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ

Την Παρασκευή, 25 Ιανουαρίου 2019 ώρα 12:00 ο επίκουρος καθηγητής του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Ανδρέας Σάββας-Χαλιλάϊ θα δώσει ομιλία στο πλαίσιο του Σεμιναρίου Μαθηματικής Ανάλυσης “Γεώργιος Μ. Γεωργανόπουλος” και του Σεμιναρίου Γεωμετρίας με τίτλο Mean curvature flow of Whitney spheres.
Η ομιλία θα δοθεί στην Αίθουσα Μ2 του 3ου ορόφου του κτιρίου της Σχολής Θετικών Επιστημών.
Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να προσέλθουν.
ABSTRACT
We investigate the evolution under the mean curvature flow of an equivariant Lagrangian sphere. It is shown that under a convexity assumption on the Ricci curvature, the flow develops a type-II singularity that rescales to the product of a grim reaper with a flat Lagrangian space. In particular this result applies to the Whitney sphere. This is joint work with K. Smoczyk.

Σεμινάριο Ανάλυσης-Γεωμετρίας 25 Ιαν