Σχετικά με την αναπλήρωση μαθημάτων και την εξεταστική λόγω των έκτακτων καιρικών φαινομένων της εβδομάδας που πέρασε

Αγαπητοί φοιτητές,
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από αύριο Δευτέρα 16/1 το Πανεπιστήμιο θα λειτουργήσει κανονικά και υπολείπονται δύο εβδομάδες για την ολοκλήρωση των μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου (έως και 27/1 αντί 20/1) ολοκληρώνοντας έτσι 13 “ουσιαστικές” εβδομάδες και όχι 13 “τυπικές” εβδομάδες. Για το πρόγραμμα της  δεύτερης εβδομάδας μαθημάτων θα υπάρξουν σχετικές ανακοινώσεις. Καταλαβαίνω ότι πολλοί από εσάς αλλιώς τα προγραμματίζανε, όπως και εγώ ο ίδιος, αλλά ποτέ δεν μπορείς να κάνεις σχέδια αν έχεις έκτακτα καιρικά φαινόμενα όπως αυτό της εβδομάδας που πέρασε που κτύπησε ιδιαίτερα την Σχολή μας σε σχέση με όλο το Α.Π.Θ.. Σίγουρα όμως οι εμπειρίες που ζήσαμε όλοι μας ήταν μοναδικές και θα τις θυμόμαστε για καιρό ακόμα δίνοντας σε μερικούς από εμάς και διδάγματα για το μέλλον. Όσον αφορά την εξεταστική σας, αυτή θα ξεκινήσει στις 31/1. Θα ξεκινήσουμε με την δεύτερη εβδομάδα που είχε προγραμματιστεί στον οδηγό σπουδών. Η πρώτη εβδομάδα που είχε αρχικά προγραμματιστεί μεταφέρεται στο τέλος της εξεταστικής. Αναμένουμε από το Υπουργείο νομοσχέδιο για την διπλή εξεταστική ώστε να συμπεριλάβουμε στο πρόγραμμα της εξεταστικής και τα μαθήματα για τους επί πτυχίω φοιτητές (από το 9ο εξάμηνο και πάνω). Το πρόγραμα αυτό θα ακολουθεί την μορφή που έχει προβλεφθεί στον οδηγό σπουδών του Τμήματος για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου όπως με ενημέρωσε ο υπεύθυνος σύνταξης του προγράμματος Καθ.  κ. Δ. Μπετσάκος. Το πρόγραμμα της εξεταστικής θα αναρτηθεί τις επόμενες ημέρες στην ιστοσελίδα του Τμήματος αλλά και στη σελίδα Facebook του Τμήματος. Προκειμένου να διατυπωθεί η παραπάνω απόφαση έγιναν αρκετές συζητήσεις με τους καθηγητές σας αλλά και τα μέλη της Κοσμητείας της Σ.Θ.Ε. και συζήτηθηκαν και άλλες εναλλακτικές λύσεις. To Τμήμα Μαθηματικών έθεσε ως πρωτεύον ρόλο στην παραπάνω απόφαση την παροχή ουσιαστικής εκπαίδευσης στους φοιτητές του χωρίς περικοπές. Εύχομαι σε όλους σας καλή συνέχεια στις σπουδές σας και καλή επιτυχία στην εξεταστική σας.
Καθ. Νικόλαος Καραμπετάκης
Πρόεδρος Τμήματος Μαθηματικών