Σχετικά με τις πρόσφατες καταστροφές και τη λειτουργία του κτηρίου Βιολογίας

Σχετικά με τα πρόσφατα γεγονότα στη ΣΘΕ παρατίθεται η ανακοίνωση της Κοσμητόρισσας της ΣΘΕ κας. Χ. Χαραλάμπους:

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι, μέλη της Σχολής Θετικών Επιστημών:

Το κτήριο της Βιολογίας, μετά τους βανδαλισμούς που υπέστη σήμερα τα ξημερώματα, δεν είναι προς το παρόν λειτουργικό: το ισόγειο υπέστη μεγάλες φθορές, οι ανελκυστήρες έχουν υποστεί ζημίες και δεν λειτουργούν, ενώ ο χώρος δεν είναι ασφαλής για την προσέλευση και διέλευση εργαζομένων και φοιτητών-τριών.  Η λειτουργικότητα του κτηρίου δεν θα προλάβει να αποκατασταθεί έως τη Δευτέρα 9-5-2022 και η ακύρωση των μαθημάτων και εργαστηρίων της που διεξάγονται στο κτήριο Βιολογίας είναι επιβεβλημένη για τις 9-5-2022. Θα σας κρατήσουμε ενήμερες-ενήμερους για την πορεία των εργασιών αποκατάστασης της λειτουργικότητας του κτηρίου ενώ θα γίνει κάθε προσπάθεια αναπλήρωσης των μαθημάτων και εργαστηρίων που θα χαθούν. Είναι θλιβερό σε μία δημοκρατική χώρα η ελευθερία της πρόσβασης στην εκπαίδευση να τίθεται υπό αμφισβήτηση. Οι βανδαλισμοί και οι καταστροφές στρέφονται σαφώς τόσο εναντίον της ακαδημαϊκής ελευθερίας, όσο και εις βάρος των διδακτικών και ερευνητικών δραστηριοτήτων της Σχολής, και  αποτελούν τον ορισμό των τρομοκρατικών πράξεων βίας.
Ας αναλάβουν όλοι-όλες τις ευθύνες που τους αναλογούν. Η ιδέα της δημοκρατίας και του κράτους δικαίου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Χαρά Χαραλάμπους
Κοσμητόρισσα Σχολής Θετικών Επιστημών