100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ILYA PRIGOGINE – 90 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΘΕΤΙΚΩΝ EΠΙΣΤΗΜΩΝ

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Πολύπλοκα Συστήματα και Δίκτυα», σας προσκαλεί στην ΗΜΕΡΙΔΑ που διοργανώνει στο πλαίσιο του εορτασμού των 90 χρόνων της Σχολής Θετικών Επιστημών με τίτλο «100 χρόνια από τη Γέννηση του Ilya Prigogine».

Η ΗΜΕΡΙΔΑ θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2017, με ώρα έναρξης 9:00 π.μ., στο Συνεδριακό Κέντρο ΚΕΔΕΑ (Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων) του ΑΠΘ.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

9:00 ΕΝΑΡΞΗ Χαιρετισμοί

9:30 Ι. Αντωνίου: Η Κληρονομιά του Ilya Prigogine

9:50 Σ. Παυλίδης: Αυτο-Οργάνωση της Γνώσης: Από τις Γεώσφαιρες στη Νοόσφαιρα

10:10 Χ. Μπράτσας: Σημασιολογικά Δίκτυα και Παγκόσμιος Ιστός

10:25 Κ. Τσαματζάς: Ανοικτά Οικοσυστήματα Καινοτομίας στην Θεσσαλονίκη

10:40 Ν. Βαρσακέλης: Η Οικονομία ως Αυτο-οργανούμενο Σύστημα

11:00 ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ (Καφές)

11:20 Σ. Σγαρδέλης, Σ. Καλιμάνης: Αυτο-Οργάνωση και Δίκτυα της Ζωής

11:40 Π. Μπαμίδης: Δίκτυα Εγκεφάλου και Συνδεσιμότητα (Connectomics)

12:00 Σ. Λογοθετίδης: Self-Assembly στην Νανο-Τεχνολογία

12:20 Χ. Σταμούλης: Ο Ilya Prigogine, η Ανθρωπική Αρχή και ο Καρτεσιανός Δυισμός

12:40 Ν. Ιντζεσίλογλου: Τα Ανοικτά Συστήματα στο Δίκαιο και στην Κοινωνία

13:00 ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ (Ελαφρύ Γεύμα)

14:00 Απόδοση Τιμών στους: Π. Μωυσιάδη, Θ. Καρακώστα, Ν. Ιντζεσίλογλου

14:10 Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης στα Πολύπλοκα Συστήματα και Δίκτυα

16:00 ΛΗΞΗ

ΚΕΔΕΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

3ης Σεπτεμβρίου, Πανεπιστημιούπολη

546 36 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

H εκδήλωση πραγματοποιείται με την ευγενή υποστήριξη

της Εταιρείας Αξιοποίησης και Διαχείρισης Περιουσίας ΑΠΘ και

της Κοσμητείας της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ

Ο Ilya Prigogine γεννήθηκε στην Μόσχα στις 25 Ιανουαρίου του 1917. Αρχικά ο Prigogine σκεπτόταν να ασχοληθεί με τα Νομικά. Ως έφηβος μελέτησε Φιλοσοφία, Ιστορία και Ψυχολογία για να κατανοήσει πως λειτουργούν οι άνθρωποι στην κοινωνία. Η Ψυχολογία τον οδήγησε στην Βιολογία και η Βιολογία στην Χημεία και την Φυσική τις οποίες σπούδασε στο Πανεπιστήμιο Βρυξελλών. Εκεί μαθήτευσε κοντά στον καθηγητή Theophile De Donder ο οποίος είχε συνεργαστεί με τον Henri Poincare και είχε συμβάλλει στην Θερμοδυναμική και στην Σχετικότητα. Εμπνευσμένος από τους στοχασμούς του Bergson, ο Prigogine, δεν μπορούσε να αποδεχτεί το χάσμα που χώριζε τις «Άχρονες» Φυσικές Επιστήμες από τις Επιστήμες του Ανθρώπου, που χαρακτηρίζονται από «Μη Αναστρέψιμη» Ιστορικότητα. Μετά τον πόλεμο, εστιάστηκε στην κατανόηση των Ανοικτών Συστημάτων Μακράν της Ισορροπίας, μιας και αυτό ήταν το «εμπόδιο» για την γεφύρωση αυτού του «τραγικού», όπως το αποκαλούσε, χάσματος. Έδειξε ότι, υπό προϋποθέσεις, Μακράν της Ισορροπίας εμφανίζονται Αστάθειες και αναδύονται νέες Δομές όπως Χημικές Ταλαντώσεις. Αυτή η πρόβλεψη επαληθεύτηκε και του χάρισε το βραβείο Nobel το 1977. Η Θεωρία Αυτο-Οργάνωσης αποτελεί σήμερα την βάση για την ενιαία περιγραφή της Πραγματικότητας. Ο Prigogine αναζήτησε επίσης τις δυναμικές προϋποθέσεις για την εκδήλωση της Μη Αντιστρεψιμότητας. Έδειξε ότι το Χάος και η Πολυπλοκότητα αποτελούν την ζητούμενη αναγκαία προϋπόθεση και κατασκεύασε νέα στατιστική περιγραφή των Δυναμικών Συστημάτων. Παρότι το χάσμα γεφυρώθηκε και η ενότητα ήταν πλέον αποδεκτή, ο Prigogine δεν ήταν ικανοποιημένος. Τα ευρήματά του ήταν αναγκαίες, αλλά ανεπαρκείς προϋποθέσεις για την κατανόηση της Πραγματικότητας. Είδε ότι η περιγραφή της σχέσης Δομής και Λειτουργίας των Ανοικτών Συστημάτων απαιτεί επιπλέον την μελέτη της Γεωμετρίας των αλληλεξαρτήσεων και των σχέσεων με το Περιβάλλον. Αυτός ακριβώς είναι σήμερα ο σκοπός της Θεωρίας Δικτύων τα οποία ενυπάρχουν στα Πραγματικά Συστήματα και το αντικείμενο του Διατμηματικού Μεταπτυχιακού Προγράμματος στα «Πολύπλοκα Συστήματα και Δίκτυα» του ΑΠΘ.

ΑΦΙΣΑ_2 (1)