[24/2/2021] Σεμινάριο – Colloquium Τμήματος – Δημήτρης Νταλαμπέκος, Προβλήματα Αφαιρεσιμότητας και Ακαμψίας στο Μιγαδικό Επίπεδο

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα

Ο Δημήτρης Νταλαμπέκος είναι Milnor Lecturer στο Πανεπιστήμιο του Stony Brook στη Νέα Υόρκη. Ο κ. Νταλαμπέκος πήρε το πτυχίο του από το Τμήμα Μαθηματικών του ΑΠΘ το 2013 και το διδακτορικό του από το Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας στο Λος Άντζελες το 2018. Ερευνητικά, ασχολείται με την Μιγαδική Ανάλυση και την Ανάλυση σε Μετρικούς Χώρους, που ουσιαστικά είναι μια επέκταση της Μιγαδικής και Πραγματικής Ανάλυσης σε μετρικούς χώρους και σύνολα fractal. Η έρευνά του χρηματοδοτείται από την Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών των ΗΠΑ. Είναι συγγραφέας του βιβλίου «Θεωρία Δυναμικού σε Τάπητες του Sierpiński» που εκδόθηκε από τον εκδοτικό οίκο της Springer το 2020.

Η ομιλία θα πρέπει να δημιουργηθεί με προσωπικά της πλατφόρμας