Επiτυχίες φοιτητών του ΑΠΘ στους μαθηματικούς διαγωνισμούς IMC και SEEMOUS

Στις 1-7 Αυγούστου 2022 διεξήχθη ο διεθνής φοιτητικός διαγωνισμός στα Μαθηματικά με τίτλο International Mathematics Competition (IMC).

Το ΑΠΘ συμμετείχε με τους εξής φοιτητές:

1. Ιωάννης Ιακωβάκης (Τμήμα Μαθηματικών, 1ο έτος)
  2. Αλέξανδρος Καϊόπουλος (Τμήμα Μαθηματικών, 1ο έτος)
  3. Ιωάννης Νάκος (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, 3ο έτος)
  4. Νικόλαος Παπαδόπουλος (Τμήμα Μαθηματικών, 3ο έτος)
  5. Δημοσθένης Παυλίδης (Τμήμα Φυσικής, 1ο έτος)
  6. Γεώργιος-Νικόλαος Πολυχρονίδης (Τμήμα Μαθηματικών, 4ο έτος)
  7. Κωνσταντίνος Πράττης (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, 3ο έτος)
  8. Βασιλική Ρίζου (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, 3ο έτος)
  9. Πλάτων Σταμπουλίδης (Τμήμα Μαθηματικών, 1ο έτος)
  10. Αλέξανδρος Τζιώρτζης (Τμήμα Μαθηματικών, 2ο έτος)

Η ομάδα του ΑΠΘ έλαβε τις εξής διακρίσεις:

1. Χρυσό μετάλλιο – Νικόλαος Παπαδόπουλος
  2. Αργυρό μετάλλιο – Κωνσταντίνος Πράττης, Δημοσθένης Παυλίδης, Βασιλική Ρίζου, Ιωάννης Νάκος
  3. Χάλκινο μετάλλιο – Αλέξανδρος Καϊόπουλος, Γεώργιος-Νικόλαος Πολυχρονίδης
  4. Εύφημη μνεία – Ιωάννης Ιακωβάκης, Πλάτων Σταμπουλίδης

Πρόκειται για την καλύτερη συγκομιδή μεταλλίων ομάδας του ΑΠΘ στον IMC! Επίσης, για πρώτη φορά φοιτητής του ΑΠΘ κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο διαγωνισμό αυτό.

Νωρίτερα, στις 27 Μαΐου με 1 Ιουνίου διεξήχθη ο διεθνής φοιτητικός διαγωνισμός στα Μαθηματικά SEEMOUS. Η ομάδα του ΑΠΘ ήταν η εξής:

1. Ιωάννης Ιακωβάκης (Τμήμα Μαθηματικών, 1ο έτος)
  2. Δημήτριος Μηνάγιας  (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, 1ο έτος)
  4. Δημοσθένης Παυλίδης (Τμήμα Φυσικής, 1ο έτος)
  5. Πλάτων Σταμπουλίδης (Τμήμα Μαθηματικών, 1ο έτος)
  6. Αλέξανδρος Τζιώρτζης (Τμήμα Μαθηματικών, 2ο έτος)

Οι φοιτητές Δημοσθένης Παυλίδης, Πλάτων Σταμπουλίδης και Αλέξανδρος Τζιώρτζης κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Πολλά συγχαρητήρια στους φοιτητές μας, και ευχόμαστε να μας φέρουν κι άλλες διακρίσεις!