[21/06/2024] Σεμινάριο Μαθηματικής Ανάλυσης – Κωνσταντίνος Μπάμπουρας (Norwegian University of Science and Technology), Διανύσματα επίτευξης νόρμας και σημεία Hilbert

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Παρασκευή 21 Ιουνίου στην αίθουσα Μ2, 3ος Όροφος της Σ.Θ.Ε. και ώρα 10:15-11:00, στο πλαίσιο του Σεμιναρίου του Τομέα Μαθηματικής Ανάλυσης, θα δώσει ομιλία ο Κωνσταντίνος Μπάμπουρας (Norwegian University of Science and Technology).

Τίτλος: Διανύσματα επίτευξης νόρμας και σημεία Hilbert.

Περίληψη: Θα ορίσουμε τι είναι ένα διάνυσμα επίτευξης νόρμας και τα σημεία Hilbert στο πλαίσιο ενός χώρου Hilbert υποσυνόλου ενός χώρου Banach και θα δώσουμε δύο θεωρήματα ισοδυναμίας. Θα διερευνήσουμε τέτοια διανύσματα στο πλαίσιο των χώρων Hardy στο πολυδίσκο και θα τα συσχετίσουμε με τελεστές Hankel. Αυτή η ομιλία βασίζεται σε μια πρόσφατη εργασία με τον Ole Fredrik Brevig (Πανεπιστήμιο του Όσλο).