[21/06/2024] Σεμινάριο Μαθηματικής Ανάλυσης – Χριστίνα Γιαννίτση (Vanderbilt University), Μία σύντομη εισαγωγή στην ανάλυση με ακεραίους του Gauss

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Παρασκευή 21 Ιουνίου στην αίθουσα Μ2, 3ος Όροφος της Σ.Θ.Ε. και ώρα 11:15-12:00, στο πλαίσιο του Σεμιναρίου του Τομέα Μαθηματικής Ανάλυσης, θα δώσει ομιλία η Χριστίνα Γιαννίτση (Vanderbilt University).

Τίτλος: Μία σύντομη εισαγωγή στην ανάλυση με ακεραίους του Gauss.

Περίληψη: Οι ακέραιοι του Gauss παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην θεωρία αριθμών, ωστόσο η επιρροή τους στην αρμονική ανάλυση δεν έχει μελετηθεί ιδιαίτερα. Στην ομιλία αυτή, θα στήσουμε το σκηνικό για τη δουλειά αυτή, θα δούμε τις δυσκολίες που προκύπτουν από τις διαφορές με τον Ευκλείδειο χώρο, και θα συζητήσουμε κάποια αποτελέσματα για τελεστές μέσων όρων που ικανοποιούν μεγιστικά φράγματα, καθώς και ένα εργοδικό θεώρημα. Εάν ο χρόνος το επιτρέψει. θα εξετάσουμε ένα ενδιαφέρον πόρισμα για την εικασία του Goldbach στους ακεραίους του Gauss. Η ομιλία αυτή αποτελεί μια σύνοψη κοινής δουλειας με τους: Ben Krause, Michael Lacey, Nazar Miheisi, Hamed Mousavi and Yaghoub Rahimi.