[21/10/2022] Σεμινάριο Γεωμετρίας – Βασιλική Λιόντου (Toronto), Γεωμετρία contact και ανάλυση Gabor σε μοντέλα του οπτικού φλοιού

Αγαπητοί Συνάδελφοι, Φοιτητές και Φίλοι,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τη Παρασκευή 21 Οκτωβρίου στις 15:15, στο πλαίσιο του Σεμιναρίου Γεωμετρίας του Τμήματος Μαθηματικών Α.Π.Θ., θα δώσει ομιλία η Βασιλική Λιόντου (Τμήμα Μαθηματικών, Πανεπιστήμιο Toronto).

Τίτλος: Γεωμετρία contact και ανάλυση Gabor σε μοντέλα του οπτικού φλοιού

ΠερίληψηΈνα μονοδιάστατο οπτικό σήμα, δηλαδή μια $L^2$ συνάρτηση μιας μεταβλητής, μπορεί να αναπαρασταθεί σε δύο διαστάσεις, με μεταβλητές που αντιπροσωπεύουν τον χρόνο και την συχνότητα. Το σήμα αναλύεται σε μια σειρά αποτελούμενη από βασικές συναρτήσεις, ανάλογη της σειράς Fourier. Αυτές οι συναρτήσεις (Gabor elementary functions) προκύπτουν από μεταθέσεις,  ως προς τον  χρόνο και τη συχνότητα, μιας Gaussian συνάρτησης. Οι μεταθέσεις αυτές αποτελούν την εικόνα μιας μοναδιαίας αναπαράστασης της ομάδας Heisenberg, μιας ομάδας Lie με contact δομή, στον $L^2$ χώρο. Οι δομές contact και η ανάλυση σήματος Gabor έχουν χρησιμοποιηθεί σε δύο ανεξάρτητα μεταξύ τους μαθηματικά μοντέλα του οπτικού φλοιού του εγκεφάλου. Σε αυτή την ομιλία θα περιγράψω το πώς τα συγκεκριμένα μοντέλα υποδεικνύουν έναν τρόπο γενίκευσης της ανάλυσης Gabor σε ορισμένες contact πολλαπλότητες. Η δημοσίευση έγινε σε συνεργασία με την Dr. Matilde Marcolli.

Zoom link: https://authgr.zoom.us/j/94933117785?pwd=VS9hOHMxMXB1bkUvem5HMWpFaTlvUT09

Οι υπεύθυνοι του Σεμιναρίου Γεωμετρίας

Π. Μπατακίδης