[13/10/2022] 1η Ομιλία στο Σεμινάριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, την Πέμπτη 13 Οκτωβρίου , είναι η πρώτη ομιλία του “Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών G.S.M.S..”, για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23  η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 16.00-17.00 στην αίθουσα Μ2 και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ομιλητής: Μπεσλίκας Αθανάσιος

Τίτλος: Αμφιμονότιμες συναρτήσεις σε χώρους αναλυτικών συναρτήσεων

Περίληψη: Στη παρούσα ομιλία θα μελετήσουμε κάποιους χαρακτηρισμούς των αμφιμονότιμων ολόμορφων συναρτήσεων και των σύμμορφων απεικονίσεων οι οποίες ανήκουν σε χώρους Hardy, Bergman κλπ. Θα αναφερθούμε σε παλαιότερα αποτελέσματα με τη χρήση των συναρτήσεων των ολοκληρωτικών μέσων, και στη συνέχεια θα δώσουμε πρόσφατους χαρακτηρισμούς των σύμμορφων απεικονίσεων σε χώρους Hardy,Bergman με τη χρήση σύμμορφα αναλλοίωτων ποσοτήτων του μιγαδικού επιπέδου. Προαπαιτούμενες γνώσεις για τη κατανόηση της ομιλίας είναι μερικοί βασικοί ορισμοί των χώρων αναλυτικών συναρτήσεων, το θεώρημα σύμμορφης απεικόνισης του Riemann καθώς και στοιχεία από την υπερβολική απόσταση, το αρμονικό μέτρο, και τη συνάρτηση Green.

Zoom Link:

Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!

Οι διοργανωτές,
Ατματζίδης Πολύκαρπος