[18/04/2024] Σεμινάριο Μαθηματικής Ανάλυσης – Νικόλαος Παπαναστασίου (ΕΚΠΑ), Εξαντλητικές ακολουθίες συναρτήσεων

Αγαπητοί Συνάδελφοι, Φοιτητές και Φίλοι,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Πέμπτη 18 Απριλίου στην αίθουσα Μ2, 3ος Όροφος της Σ.Θ.Ε. και ώρα 11:15-12:00, στο πλαίσιο του Σεμιναρίου του Τομέα Μαθηματικής Ανάλυσης, θα δώσει ομιλία ο Νικόλαος Παπαναστασίου (ΕΚΠΑ).

Τίτλος: Εξαντλητικές ακολουθίες συναρτήσεων

Περίληψη: Στα μέσα του 19 αιώνα δόθηκε η αυστηρή διατύπωση της έννοιας της συνέχειας μιας συνάρτησης από τον Γερμανό μαθηματικό Karl Weierstrass και από τον μαθητή του επίσης Γερμανό μαθηματικό Edward Heine.

Ο ισχυρισμός ότι το κατά σημείο όριο μιας ακολουθίας συνεχών συναρτήσεων είναι συνεχής συνάρτηση σύντομα αποδείχτηκε αναληθής. Έτσι προέκυψε το ερώτημα: Πότε το κατά σημείο όριο μιας ακολουθίας συνεχών συναρτήσεων είναι συνεχής συνάρτηση; Και πιο γενικά: Πότε το κατά σημείο όριο μιας ακολουθίας κάποιων συναρτήσεων είναι συνεχής συνάρτηση;

Ο Weierstrass εισήγαγε την έννοια της ομοιόμορφης σύγκλησης και απέδειξε ότι αν η ακολουθία των συνεχών συναρτήσεων συγκλίνει ομοιόμορφα τότε η οριακή συνάρτηση είναι συνεχής. Έκτοτε πολλοί μαθηματικοί μελέτησαν το προαναφερθέν πρόβλημα, είτε εισάγοντας νέες έννοιες σύγκλισης, είτε θεωρώντας κατάλληλες τοπολογίες στο πεδίο ορισμού των συναρτήσεων, επιτυγχάνοντας ως αποτέλεσμα, μεταξύ άλλων, την συνέχεια της οριακής συνάρτησης.
Στην ομιλία θα παρουσιασθεί μια εντελώς διαφορετική, μια νέα προσέγγιση της μελέτης των ακολουθιών συναρτήσεων που αφορά την “ποιότητα”μιας ακολουθίας συναρτήσεων. Μεταξύ πολλών άλλων αποτελεσμάτων η νέα θεώρηση απαντά πλήρως και στα ερωτήματα που είχαν τεθεί.

Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!

Με εκτίμηση,

Π. Γαλανόπουλος, Α. Φωτιάδης