Επιτυχίες φοιτητών του ΑΠΘ στο μαθηματικό διαγωνισμό SEEMOUS

Στις 7-12 Μαρτίου 2023 διεξήχθη στη Struga της Βόρειας Μακεδονίας, ο διεθνής φοιτητικός διαγωνισμός στα Μαθηματικά με τίτλο SEEMOUS. Το ΑΠΘ συμμετείχε με τους εξής φοιτητές:

1. Ιακωβάκης Ιωάννης, 2ο έτος, Τμήμα Μαθηματικών
  2. Παυλίδης Δημοσθένης, 2ο έτος, Τμήμα Φυσικής
  3. Σταμπουλίδης Πλάτων, 2ο έτος, Τμήμα Μαθηματικών
  4. Φωτιάδης Κωνσταντίνος, 1ο έτος, Τμήμα Μαθηματικών
  5. Δημουλιός Ιωάννης, 2ο έτος, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών
  6. Δομπάζης Αθανάσιος, 1ο έτος, Τμήμα Μαθηματικών

Αρχηγός της αποστολής του ΑΠΘ ήταν ο πολλαπλά διακριθείς σε μαθηματικούς διαγωνισμούς, πρωτοετής μεταπτυχιακός φοιτητής του Τμήματος Μαθηματικών, Δημήτριος Τσιντσιλίδας. Η ομάδα του ΑΠΘ κατετάγη τρίτη από όλες τις ομάδες που συμμετείχαν, και έλαβε τις εξής ατομικές διακρίσεις:

1. Χρυσό μετάλλιο – Δημοσθένης Παυλίδης
  2. Αργυρό μετάλλιο – Ιωάννης Ιακωβάκης, Κωνσταντίνος Φωτιάδης, Ιωάννης Δημουλιός
  3. Χάλκινο μετάλλιο – Πλάτων Σταμπουλίδης

Αυτή πρόκειται για την πιο επιτυχημένη αποστολή που έστειλε το ΑΠΘ στον SEEMOUS.

Πολλά συγχαρητήρια στους φοιτητές μας, και ευχόμαστε να μας φέρουν κι άλλες διακρίσεις.

Ο υπεύθυνος διαγωνισμών

Ρωμανός Διογένης Μαλικιώσης