[08/03/2024] Σεμινάριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, η επόμενη ομιλία του “Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών του Τμήματος Μαθηματικών Α.Π.Θ.“, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 8 Μαρτίου , στις 14.00-15.00 διαδικτυακά, μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ομιλητής: Παντελέων Ιωαννίδης Ιάσων Ιωάννης
Τίτλος: Prover-Skeptic dialogues

Περίληψη: Οι διάλογοι μεταξύ αποδεικνύων και αμφιβάλλων, prover-skeptic dialogues, είναι μια εναλλακτική οπτική πάνω στην ιδέα της τυπικής απόδειξης.
Εκ της φύσεώς τους, είναι συνδεδεμένοι με την συντακτική αναλογία των Curry-Howard (Curry-Howard correspondence), η οποία παρέχει μια γέφυρα μεταξύ Θεωρίας Υπολογισμού και Μαθηματικής Λογικής.
Ιστορικά, η γέφυρα αυτή ήταν επόμενο της ερμηνείας των Brouwer-Heyting-Kolmogorov για την απόδειξη ως κατασκευή, δηλαδή την λεγόμενη Ιντουισιονιστική Λογική(Intuitionistic Logic), η οποία απορρίπτει την αρχή απαλοιφής του τρίτου ενδεχομένου.
Θα γίνει μια εισαγωγή σε αυτήν την Λογική, μέσω της ερμηνείας BHK. Έπειτα θα δούμε την συντακτική αναλογία των Curry-Howard μέσα από το μοντέλο υπολογισμού untyped λ-calculus και θα καταλήξουμε σε μια εφαρμογή αυτής, που είναι τα prover-skeptic dialogues ως εναλλακτικός τρόπος τυπικής απόδειξης.
Zoom Link:
Για να εγγραφείτε στη mailing list, συμπληρώστε τη φόρμα.
Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για παρουσίαση, επικοινωνήστε με το gsms.auth@gmail.com.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του σεμιναρίου.
Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!
Οι διοργανωτές,
Γιαπαντζή Φωτεινή