[08/12/2022] Ομιλία Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου , είναι η επόμενη  ομιλία του “Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών G.S.M.S..”, για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 16.00-17.00 στην αίθουσα Μ2 του 3ου Ορόφου τις Σ.Θ.Ε και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ομιλητής: Γεώργιος Σημαντήρας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Τίτλος: Γραμμικές προσεγγίσεις διανυσματικων πεδίων και Euler-like διανυσματικά πεδία

Περίληψη: Στο πλαίσιο αυτής της ομιλίας ξεκινάμε με τη μελέτη της pullback, καθώς και της καθετικής δέσμης. Έπειτα, εισαγομαστε στις διπλές διανυσματικές δέσμες και ειδικότερα στη διπλή εφαπτόμενη δέσμη. Με τη βοήθεια της γραμμικής άλγεβρας ορίζουμε τον καθετίκο συναρτητή, και μέσω αυτού μελετάμε τη γραμμική προσέγγιση ενός διανυσματικού πεδίου, αντίστοιχο του θεωρήματος Taylor για διανυσματικά πεδία. Τέλος, αναφερόμαστε στα Euler-like διανυσματικά πεδία και την αντιστοιχία τους με σωληνοειδείς περιοχές δίνοντας ως αφορμή ένα απλό παράδειγμα, το οποίο και γενικεύουμε.

Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!

Η ομάδα των διοργανωτών