[10/11/2022] Ομιλία Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου , είναι η επόμενη  ομιλία του “Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών G.S.M.S..”, για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 16.00-17.00 στην αίθουσα Μ2 του 3ου Ορόφου τις Σ.Θ.Ε και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ομιλητής: Βασίλης Οικονόμου, Πανεπιστήμιο Πατρών

Τίτλος: Η θεμελιώδης ομάδα και το Θεώρημα Seifert-van Kampen

Περίληψη: Σε αυτή την παρουσίαση θα εισάγουμε την έννοια της ομοτοπίας δρόμων και θα ορίσουμε τη θεμελιώδη ομάδα τοπολογικού χώρου. Κύριος στόχος είναι να δούμε την κατασκευή μιας αλγεβρικής δομής σε έναν τοπολογικό χώρο. Στη συνέχεια θα μελετήσουμε τη θεμελιώδη ομάδα του κύκλου και θα αποδείξουμε ότι είναι ισόμορφη με την προσθετική ομάδα των ακεραίων αριθμών χρησιμοποιώντας χώρους κάλυψης. Στην πορεία μελετάμε συνθήκες του αναλλοίωτου της θεμελιώδους ομάδας ώστε να επεκτείνουμε τους υπολογισμούς μας και μελετάμε τη σχέση της με τοπολογικές κατασκευές όπως το τοπολογικό γινόμενο. Οπότε, είναι φυσικό να δούμε μερικές εφαρμογές των αποτελεσμάτων που έχουμε, δηλαδή, παραθέτουμε μερικούς υπολογισμούς θεμελιωδών ομάδων. Τέλος, κάνουμε μία σύντομη εισαγωγή στις ελεύθερες ομάδες και αποδεικνύουμε το Θεώρημα Seifert-Van Kampen το οποίο είναι ένα ισχυρό εργαλείο στον υπολογισμού θεμελιωδών ομάδων.

Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!

Η ομάδα των διοργανωτών