[10/11/2023] Σεμινάριο Μεταπτυχιακών

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, η επόμενη ομιλία του Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών του Τμήματος Μαθηματικών Α.Π.Θ., θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου, στις 12.15-13.00 στην αίθουσα Μ2 και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ομιλητής: Γεώργιος Νικολαΐδης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Τίτλος: Logarithmic Conjugation Theorem

Περίληψη: Η παρούσα ομιλία θα διαμορφωθεί στο πλαίσιο των αρμονικών συναρτήσεων ορισμένων στο μιγαδικό επίπεδο. Συγκεκριμένα θα δούμε την σχέση που έχουν οι αρμονικές συναρτήσεις με τις αναλυτικές, ορισμένες σε απλά συνεκτικά χωριά. Έπειτα θα αναρωτηθούμε πώς μπορεί αυτό το αποτέλεσμα να γενικευτεί σε πολλαπλά συνεκτικά χωριά, το οποίο είναι η ουσία του Θεωρήματος Λογαριθμικής Συζυγίας. Αφού αποδείξουμε το θεώρημα σε μια απλή ειδική μορφή, θα αναφέρουμε πώς αντιμετωπίζεται και η γενική περίπτωση.

Τα εργαλεία που θα χρησιμοποιηθούν έχουν γίνει γνωστά στα προπτυχιακά μαθήματα ανάλυσης και γι’ αυτό η ομιλία προτείνεται σε μεταπτυχιακούς φοιτητές, αλλά και τελειόφοιτους προπτυχιακούς.

Zoom Link:
Για να εγγραφείτε στο mailing list, συμπληρώστε τη φόρμα.
Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για παρουσίαση, επικοινωνήστε με το gsms.auth@gmail.com.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του σεμιναρίου.
Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!
Οι διοργανωτές,
Γιαπαντζή Φωτεινή