[12/01/2023] Ομιλία Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου , είναι η επόμενη  ομιλία του “Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών G.S.M.S.“, για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 16.00-17.00 στην αίθουσα Μ2 του 3ου Ορόφου τις Σ.Θ.Ε και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ομιλητής: Δημήτριος Νικολακόπουλος,  Πανεπιστήμιο Πατρών

Τίτλος: Η απόδειξη του θεωρήματος Wedderburn

Περίληψη: Ο στόχος αυτού του κειμένου είναι να αποδείξει το μικρό θεώρημα του Wedderburn το οποίο ισχυρίζεται: κάθε πεπερασμένος δακτύλιος διαίρεσης είναι σώμα. Η απόδειξη που πρόκειται να δώσουμε οφείλεται στον Ernst Witt. Πριν όμως φτάσουμε στην απόδειξη, πρέπει να γνωρίζουμε λίγα πράγματα για τα κυκλοτομικά πολυώνυμα. Αρχικά θα θυμίσουμε κάποιους βασικούς ορισμούς της άλγεβρας και ύστερα θα παρουσιάσουμε την απόδειξη του αποτελέσματος.

Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!

Η ομάδα των διοργανωτών