[14/03/2024] Σεμινάριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών – Θεοφάνης Χατζηδιαμαντής (Universität Bonn), Higher Categories and Homotopy (Type) Theory

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, η επόμενη ομιλία του “Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών του Τμήματος Μαθηματικών Α.Π.Θ.“, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 14 Μαρτίου, στις 14.00-15.00στην αίθουσα Μ2 του 3ου ορόφου της Σ.Θ.Ε. και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.
Ομιλητής: Θεοφάνης Χατζηδιαμαντής, Universität Bonn
Τίτλος: Higher Categories and Homotopy (Type) Theory
Περίληψη: The main aim of this talk is to give some topological motivation for the notions of ∞-Groupoids and ∞-Categories, and outline the definitions of two different, but in some sense equivalent, models: Quasicategories (Boardman-Vogt, 1973) and Complete Segal Spaces (Rezk, 2001). We will then discuss the basics of homotopy type theory, an alternative system of foundations of mathematics where types, its “objects”, can be interpreted as ∞-Groupoids. Finally, we will briefly describe how the Complete Segal Space model of ∞-Categories can be formulated using an extended version of homotopy type theory, Riehl and Shulman’s simplicial type theory.

Zoom Link:
Για να εγγραφείτε στη mailing list, συμπληρώστε τη φόρμα.
Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για παρουσίαση, επικοινωνήστε με το gsms.auth@gmail.com.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του σεμιναρίου.
Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!
Οι διοργανωτές,
Γιαπαντζή Φωτεινή