[16/12/2020] Σεμινάριο – Colloquium Τμήματος – Μαρία Βλασίου, Θεωρία ροών σε μεγάλα πολυεπίπεδα δίκτυα

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα

Η Μαρία Βλασίου είναι Καθηγήτρια με έδρα τη Θεωρία Στοχαστικών Δικτύων στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Μαθηματικών και Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο του Twente, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στον ίδιο τομέα στο Πανεπιστήμιο Τεχνολογίας του Eindhoven, και ερευνήτρια στο Ευρωπαiκό Ινστιτούτο EURANDOM στην Ολλανδία. Από το 2017, έχει εκλεχθεί ως πρόεδρος της ένωσης μαθηματικών στην Ολλανδία και αντιπροσωπεύει τη χώρα στο International Mathematical Union και στο European Women in Mathematics. Πήρε το πτυχίο της από το Τμήμα Μαθηματικών του ΑΠΘ το 2002 με βαθμό 9.5, το διδακτορικό της από το Πανεπιστήμιο Τεχνολογίας του Eindhoven το 2006, και συνέχισε ως μεταδιδακτορική υπότροφος στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας, στην Ατλάντα των ΗΠΑ.

Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα είναι στις στοχαστικές διαδικασίες και τη στοχαστική επιχειρησιακή έρευνα. Η έρευνά της επικεντρώνεται στην ανάλυση στοχαστικών διαδικασιών πολυεπίπεδων δικτύων. Έχει δουλέψει επίσης σε μοντέλα ρίσκου, διαδικασίες Lévy, θεωρία μεγάλων αποκλίσεων, και μη μονότονες στοχαστικές διαδικασίες, έχοντας επιβλέψει έξι διδακτορικές εργασίες σε αυτά τα θέματα. Έχει συγγράψει σημαντικό αριθμό εργασιών σε διεθνή περιοδικά και έχει λάβει χρηματοδότηση για την έρευνά της καθ’ όλη τη διάρκεια της καριέρας της ύψους 4.5εκ €, χρηματοδοτούμενη από περισσότερο από 10 διαφορετικούς οργανισμούς παγκοσμίως. Έχει λάβει διάφορα βραβεία και διακρίσεις όπως βραβείο καλύτερης εργασίας στο International Conference on Operations Research and Enterprise Systems, το βραβείο Marcel Neuts στο διεθνές συνέδριο Matrix Analytic Methods, και διάκριση στο 8th Conference in Actuarial Science}. Είναι στη συντακτική ομάδα (editorial board) δύο επιστημονικών περιοδικών και κριτής σε περισσότερο από 45.

Η ομιλία θα πρέπει να δημιουργηθεί με προσωπικά της πλατφόρμας