[23/03/2023] Ομιλία Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, την Πέμπτη 23 Μαρτίου  είναι η επόμενη  ομιλία του “Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών G.S.M.S.”,  η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 16.00-17.00 στην αίθουσα Μ2 του 3ου ορόφου της Σ.Θ.Ε. και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ομιλητής: Ασημακόπουλος Σωτήρης, Πανεπιστήμιο Πατρών

Τίτλος: Η απόδειξη του Furstenberg για το Θεώρημα του van der Waerden.

Περίληψη: Ο στόχος αυτής της ομιλίας είναι η παρουσίαση της απόδειξης του θεωρήματος van der Waerden που έδωσε ο Furstenberg μέσω της τοπολογικής δυναμικής. Αρχικά θα δώσουμε κάποιους βασικούς ορισμούς και παραδείγματα για τα τοπολογικά δυναμικά συστήματα. Στην συνέχεια θα διατυπώσουμε το θεώρημα van der Waerden, το οποίο μας λέει ότι: δοθέντος ενός οποιουδήποτε χρωματισμού των φυσικών αριθμών, μπορούμε να βρούμε μια μονοχρωματική αριθμητική πρόοδο, οσοδήποτε μεγάλη (μεγάλου μήκους). Για να αποδείξουμε αυτό το θεώρημα, θα πρέπει να ορίσουμε την απεικόνιση shift map και να διατυπώσουμε κάποια θεωρήματα που ισχύουν για τα σημεία επαναφοράς και τα πολλαπλά σημεία επαναφοράς ενός δυναμικού συστήματος. Τέλος, μέσω αυτών των θεωρημάτων και της shift map, καταφέρνουμε να φτάσουμε στον αρχικό μας στόχο, δηλαδή την απόδειξη του θεωρήματος van der Waerden.

Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!

Η ομάδα των διοργανωτών