[24/11/22] Ομιλία Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου , είναι η επόμενη  ομιλία του “Σεμιναρίου Μεταπτυχιακών Φοιτητών G.S.M.S..”, για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 16.00-17.00 στην αίθουσα Μ2 του 3ου Ορόφου τις Σ.Θ.Ε και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ομιλητής: Αναστάσιος Φωτιάδης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Τίτλος: Συμπλεκτικές Τορικές Πολλαπλότητες και το Θεώρημα Delzant

Περίληψη: Στην παρούσα ομιλία θα κάνουμε μια εισαγωγή στις βασικές έννοιες της Συμπλεκτικής Γεωμετρίας. Συγκεκριμένα ξεκινώντας από μια γρήγορη ανασκόπηση των συμπλεκτικών διανυσματικών χώρων, ορίζουμε την συμπλεκτική πολλαπλότητα και αναφέρουμε βασικά παραδείγματα αυτών με σημαντικότερο τη συνεφαπτόμενη δέσμη μιας λείας πολλαπλότητας. Έπειτα μελετάμε χαμιλτόνιες δράσεις πάνω σε αυτές με σκοπό τον ορισμό μιας συμπλεκτικής τορικής πολλαπλότητας. Τέλος, ως βασικό αποτέλεσμα αναφέρουμε το Θεώρημα Delzant που μας δίνει έναν χαρακτηρισμό των συμπλεκτικών τορικών πολλαπλοτήτων ως προς τα πολύτοπα Delzant.

Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!

Η ομάδα των διοργανωτών