[25/04/2023] Σεμινάριο Μαθηματικής Ανάλυσης – Μιχάλης Μούργογλου (University of the Basque Country), Το πρόβλημα του Dirichlet με συνοριακά στοιχεία στον χώρο Sobolev για ελλειπτικούς τελεστές δεύτερης τάξης σε μη ομαλά χωρία

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ. ΓΕΩΡΓΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

Αίθουσα Σεμιναρίων M2 του 3ου ορόφου του κτιρίου της Σχολής Θετικών Επιστημών

Τρίτη 25/04/2023, 18:00-19:00

Μιχάλης Μούργογλου, Department of Mathematics at the University of the Basque Country, UPV/EHU.

Τίτλος: Το πρόβλημα του Dirichlet με συνοριακά στοιχεία στον χώρο Sobolev για ελλειπτικούς τελεστές δεύτερης τάξης σε μη ομαλά χωρία

Περίληψη: Σε αυτή την ομιλία θα παρουσιάσω κάποια πρόσφατα αποτελέσματα που αφορούν στην επιλυσιμότητα του προβλήματος του Dirichlet με συνοριακά στοιχεία στον χώρο Sobolev σε πολύ γενικά χωρία για την Λαπλασιανή λύνοντας μια ερώτηση του Carlos Kenig που ήταν ανοιχτή για 30 χρόνια αλλα και για ελλειπτικούς τελεστές δεύτερης τάξης με συντελεστές που ικανοποιούν την Dahlberg-Kenig-Pipher συνθήκη. Η ομιλία είναι βασισμένη σε δύο ξεχωριστές εργασίες με τον X. Tolsa και με τους B. Poggi και X. Tolsa.

Υπεύθυνοι Σεμιναρίου

Π. Γαλανόπουλος