[31/10/2023] Σεμινάριο Τομέα Άλγεβρας, Θεωρίας Αριθμών και Μαθηματικής Λογικής – Δάφνη Τσίπα (Πανεπιστήμιο Αιγαίου), Γενικευμένες Baumslag-Solitar ομάδες και residual ιδιότητες

Αγαπητοί Συνάδελφοι, Φοιτητές και Φίλοι,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Τρίτη 31 Οκτωβρίου στην αίθουσα Μ2, 3ος Όροφος της Σ.Θ.Ε. και ώρα 14:15-15:00, στο πλαίσιο του Σεμιναρίου του Τομέα Άλγεβρας, Θεωρίας Αριθμών και Μαθηματικής Λογικής, θα δώσει ομιλία η Δάφνη Τσίπα (Πανεπιστήμιο Αιγαίου).

Τίτλος: Γενικευμένες Baumslag-Solitar ομάδες και residual ιδιότητες

Περίληψη: Θα μιλήσουμε για τις γενικευμένες Baumslag-Solitar ομάδες οι οποίες ορίζονται ως θεμελιώδεις ομάδες γραφημάτων ομάδων όπου οι ομάδες κορυφών και ακμών είναι άπειρες κυκλικές ομαδες. Αφού τις ορίσουμε θα αναφέρουμε κάποια πρόσφατα ερευνητικά αποτελέσματα για ιδιότητες (residual nilpotency και residual finiteness p) για διάφορους τύπους υποκειμένων γραφημάτων.

Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!

Με εκτίμηση,
Χ. Ψαρουδάκης, Θ. Πάπιστας