Εθελοντισμός “Μιλάμε για τον Αυτισμό”

Ο σύλλογος «Μιλάμε για τον Αυτισμό» που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη, αναζητά νέους και νέες που επιθυμούν να προσφέρουν την εθελοντική τους βοήθεια σε παιδιά, εφήβους και νέους με αυτισμό. Όσοι είναι φοιτητές ειδικής αγωγής , λογοθεραπείας , εργοθεραπείας ,ψυχολογίας ή απλά άνθρωποι που θέλουν να στηρίξουν τα άτομα αυτά, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή για το πρόγραμμα «Υποστήριξη στο σπίτι και στη γειτονιά». Στο πρόγραμμα αυτό δύο εθελοντές ανά κάθε παιδί, αφιερώνοντας 2-3 ώρες για μία μέρα την εβδομάδα, μπορούνε να του κρατάνε συντροφιά στο σπίτι ή να το συνοδεύουν για μια βόλτα έξω ,ανάλογα με τις ανάγκες και τη λειτουργικότητά του. Σκοπός του προγράμματος είναι τα παιδιά να κοινωνικοποιηθούν και να αποκτήσουν φίλους, δεν έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Επίσης όσοι εθελοντές δεν μπορούν να ανταποκριθούν στο εν λόγω πρόγραμμα ,μπορούν να λαμβάνουν μέρος στις δράσεις που γίνονται στη στέγη του συλλόγου μας, συνοδεύοντας ,βοηθώντας ή ακόμα και διδάσκοντας τα παιδιά τραγούδι, χορό, φωτογραφία, κατασκευές ή οτιδήποτε άλλο θέλουν οι ίδιοι να μας προτείνουν. Τις προηγούμενες χρονιές η ανταπόκριση των φοιτητών όλων των σχολών ήταν συγκινητική !Για τους γονείς των αυτιστικών παιδιών, οι οποίοι δημιούργησαν το σύλλογο αυτό από αγάπη για τα παιδιά τους ,η αξία της προσφοράς αυτής είναι ανεκτίμητη. Για τους εθελοντές – φοιτητές ,από την άλλη μεριά ,είναι μια πρακτική εξάσκηση αλλά και ένα μάθημα ζωής! Το πρόγραμμα αρχίζει 1 Οκτωβρίου, διαρκεί 9 μήνες και στο τέλος δίνονται βεβαιώσεις εθελοντισμού. Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να επικοινωνήσουν για περισσότερες πληροφορίες με την πρόεδρο του συλλόγου Ιουλία Παρασκευοπούλου (6979 720402) ή με τον γραμματέα Χρόνη Παπαχρόνη (6972 761358). Επισυνάπτω αρχείο με τις δράσεις του συλλόγου .

Σας ευχαριστώ

Παναγιώτα Τσολακίδου,

μέλος του ΔΣ του συλλόγου «ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ»