Θερινό πρόγραμμα πρακτικής άσκησης από το PHAETHON Centre of Excellence (CoE) του Πανεπιστημίου της Κύπρου / PHAETHON CoE (UCY) Summer Internship Programme

Θερινό πρόγραμμα πρακτικής άσκησης (Summer Internship Programme) για προπτυχιακούς φοιτητές από το PHAETHON Centre of Excellence (CoE) του Πανεπιστημίου της Κύπρου.

Το PHAETHON Centre of Excellence (CoE) του Πανεπιστημίου της Κύπρου διοργανώνει θερινό Πρόγραμμα πρακτικής άσκησης (Summer Internship Programme) για προπτυχιακούς φοιτητές. Όλοι οι προπτυχιακοί φοιτητές που σπουδάζουν στους τομείς της Ηλεκτρολογίας, της Μηχανολογίας, της Μηχανολογίας Υπολογιστών, της Φυσικής και των Μαθηματικών είναι επιλέξιμοι για να υποβάλουν αίτηση στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης.

Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί από τον Ιούνιο ως τον Σεπτέμβριο του 2024, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα των φοιτητών.  Η κάλυψη εξόδων διαμονής, διατροφής και αεροπορικών  εισιτηρίων γίνεται από τους φοιτητές. Προβλέπεται υποστήριξη για εύρεση διαμονής. Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η 23η Φεβρουαρίου 2024.

Οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι καλούνται να υποβάλουν τα παρακάτω έγγραφα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στις διευθύνσεις phaethon.vacancies@ucy.ac.cy και nicolaou.anastasia@ucy.ac.cy. Το θέμα του μηνύματος θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει τον τίτλο “Αίτηση: PHAETHON_Intern 2024”.

Απαιτούμενα Έγγραφα:

1. Βιογραφικό Σημείωμα (CV)
  2. Συνοδευτική επιστολή
  3. Αναλυτική βαθμολογία.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι/ες φοιτητές/τριες μπορούννα επικοινωνήσουν  με την κ. Αναστασία Νικολάου (nicolaou.anastasia@ucy.ac.cy).

———————————————————————–

Summer Internship Programme for undergraduate students from the PHAETHON Centre of Excellence (CoE) at the University of Cyprus.

The PHAETHON Centre of Excellence (CoE) at the University of Cyprus is organising a Summer Internship Programme for undergraduate students. All undergraduate students studying in the fields of Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Computer Engineering, Physics, and Mathematics are eligible to apply for the Internship Programme.

The programme will take place from June to September 2024, depending on the availability of students. Accommodation, meals, and airfare expenses will be covered by the students. Support for finding accommodation is provided. The deadline for applications is 23rd February 2024.

Interested candidates are requested to submit the following documents via email to phaethon.vacancies@ucy.ac.cy and nicolaou.anastasia@ucy.ac.cy. The subject line of the email should include “Application: PHAETHON_Intern 2024”.

Required Documents:

1. Curriculum Vitae (CV)
  2. Cover letter
  3. Transcript – including coursework and grades.

For more information, interested students can contact Ms. Anastasia Nicolaou (nicolaou.anastasia@ucy.ac.cy).