Παροχή υποτροφιών σε ερευνητές και υποψήφιους διδάκτορες από το Indian Institute of Technology (IIT) της Ινδίας

Στο πλαίσιο της υφιστάμενης  Ακαδημαϊκής  Συνεργασίας του ΑΠΘ με το Indian Institute of Technology (IIT) της Ινδίας, παρέχεται η δυνατότητα  υποτροφιών σε ερευνητές και υποψήφιους διδάκτορες του ΑΠΘ, για παραμονή 1-3 μήνες στο Indore της Ινδίας, με σκοπό να πραγματοποιήσουν μέρος της έρευνας / διατριβής τους.

Τα προσφερόμενα ακαδημαϊκά προγράμματα του συνεργαζόμενου πανεπιστημίου βρίσκονται στο σύνδεσμο https://academic.iiti.ac.in/academic_program.php. Η υποτροφία καλύπτει μέρος των εξόδων διαμονής και του αεροπορικού εισιτηρίου. Απαραίτητη, επίσης, είναι η πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αίτησης στο Τμήμα μας είναι η 30η  Σεπτεμβρίου 2023, ενώ η τελική επιλογή θα γίνει εντός του Οκτωβρίου από το εν λόγω Πανεπιστήμιο.

Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να αντλήσουν οι ενδιαφερόμενοι από το συνημμένο αρχείο.

Εκ μέρους του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων