[20/10/2023] Σεμινάριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών G.S.M.S.

Αγαπητοί συνάδελφοι, συμφοιτητές και φίλοι,

Θα θέλαμε να σας ανακοινώσουμε ότι το Σεμινάριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών G.S.M.S. επανέρχεται για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24 με νέα ώρα και μέρα.  Η πρώτη ομιλία του  θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου  στις 12.00-13.00 στην αίθουσα Μ2 και ταυτόχρονα μέσω της πλατφόρμας zoom στον ακόλουθο σύνδεσμο.
Ομιλητής: Κυριακή Ηλιάδη-Χαρμανά, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Τίτλος: Πολυδιάστατη Κανονική Κατανομή
Περίληψη: Η κανονική κατανομή χαρακτηρίζεται ως η πιο σπουδαία στη Στατιστική και τη Θεωρία Πιθανοτήτων. Επιτρέπει την ικανοποιητική προσέγγιση πειραματικών δεδομένων και άλλων κατανομών και συνιστά θεμέλιο για τη Στατιστική Συμπερασματολογία. Η πολυδιάστατη κανονική κατανομή αποτελεί μια γενίκευση της Μονοδιάστατης.
Για τη μελέτη της πολυδιάστατης κανονικής κατανομής, προέχει να τεθεί το πλαίσιο μελέτης των πολυδιαστάτων κατανομών, δηλαδή να παρουσιαστούν τα τυχαία διανύσματα και οι ιδιότητές τους. Με βάση τα παραπάνω, ορίζεται και μελετάται η πολυδιάστατη κανονική κατανομή και ορισμένες προεκτάσεις της. Τέλος, ενδιαφέρει η εκτιμητική πάνω στην κανονική κατανομή, με αμερόληπτους εκτιμητές ελάχιστης διασποράς και εκτιμητές μέγιστης πιθανοφάνειας.
Η ενασχόληση με την πολυδιάστατη κανονική κατανομή δίνει τη δυνατότητα να μην εστιάζουμε στη μελέτη ενός χαρακτηριστικού που εκφράζεται από μια τυχαία μεταβλητή, αλλά περισσοτέρων παραγόντων που συνιστούν ένα τυχαίο διάνυσμα και να παρατηρούμε την από κοινού συμπεριφορά τους.

Zoom Link:
Για να εγγραφείτε στο mailing list, συμπληρώστε τη φόρμα.
Για να δηλώσετε ενδιαφέρον για παρουσίαση, επικοινωνήστε με το gsms.auth@gmail.com.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του σεμιναρίου.
Θα χαρούμε να σας δούμε όλους!
Οι διοργανωτές,
Γιαπαντζή Φωτεινή