Chiba University, Japan: Student exchange program for Spring 2024

Στο πλαίσιο της υφιστάμενης Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας του ΑΠΘ με το Chiba University της Ιαπωνίας, δίνεται η δυνατότητα σπουδών έως δύο (2) προπτυχιακών φοιτητών του ΑΠΘ, για το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2023-24, στο εν λόγω Πανεπιστήμιο.

Οι λεπτομερείς πληροφορίες βρίσκονται στους σχετικούς δικτυακούς τόπους καθώς και στα συνημμένα αρχεία.

Βάσει της Συμφωνίας οι φοιτητές θα έχουν απαλλαγή διδάκτρων, θα αναλαμβάνουν όμως εξ ιδίων την κάλυψη των δαπανών τους που αφορούν σε έξοδα οδοιπορικών, διαμονής, διατροφής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης (συνολικό κόστος εξόδων που θα απαιτηθούν για ένα εξάμηνο ~ 8.500 €).

Οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι θα πρέπει να συμπληρώσουν την συνημμένη αίτηση επισυνάπτοντας και τα δικαιολογητικά που αναλυτικά αναφέρονται εντός του εντύπου της αιτήσεως, έως τις 26 Απριλίου 2023 (12:00 μεσημβρινή), στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Τμήματος  Διεθνών Σχέσεων (internat-rel@auth.gr).

Η Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων θα εξετάσει τις υποβληθείσες αιτήσεις και θα προχωρήσει στην επιλογή των δύο καλύτερων υποψηφιοτήτων, βάσει αλγορίθμου.

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων θα αποστείλει κατόπιν αρμοδίως τα ονόματα των υποψηφίων στο Chiba University, το οποίο και θα προβεί στην τελική επιλογή.

Για τυχόν επιπρόσθετες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στο Τμήμα Διεθνών Σχέσεων (κ. Σοφία Λογοθέτη-Μανωλιάδου, τηλ. : 2310 995307, γρφ. 10, ισόγειο Κτιρίου Διοίκησης, εργάσιμες ημέρες 8:00 – 14:30).

04_J-PAC_Important_Information_2023-2024

05_J-PAC_Course_List_and_Course_Descriptions_2023-2024